MKJ0A6W7-10SN
Mfr.Part #
MKJ0A6W7-10SN
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS :
N
Voltage - Rated :
500VAC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Color :
Olive Drab
Schedule B :
Contact Plating :
Mount :
Free Hanging
Bulk
Max Operating Temperature :
150 °C
Current Rating :
5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-55 °C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Max Current Rating :
5A
Plating :
Cadmium
Datasheets
MKJ0A6W7-10SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MKJ0A6W7-10SN Overview
MKJ0A6W7-10SN Features
MKJ0 series
MKJ0A6W7-10SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ0A6W7-10SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER