MKJ0A6W7-10PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ0A6W7-10PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Primary Material :
Metal
Voltage Rating :
500VAC
Current Rating :
5A
Features :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
5A
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Subcategory :
Circular Connectors
Radiation Hardening :
No
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
MKJ0A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
10
RoHS :
Compliant
Voltage - Rated :
500VAC
Max Current Rating :
5A
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Series :
MKJ0
Body Material :
Aluminium
Package :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
7-10
Published :
Schedule B :
Number of Positions :
10
Connector Type :
Plug, Male Pins
Max Operating Temperature :
150 °C
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Copper
REACH SVHC :
No SVHC
Brand :
Datasheets
MKJ0A6W7-10PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MKJ0A6W7-10PN Overview
MKJ0A6W7-10PN Features
MKJ0 series
MKJ0A6W7-10PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ0A6W7-10PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER