MK3PND-5-I-DC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MK3PND-5-I-DC24
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Release Time :
20ms
Packaging :
Bulk
Published :
Operate Time :
30ms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Must Release Voltage :
3.6VDC
Operating Temperature :
-10°C~40°C
Coil Voltage :
24VDC
Switching Voltage :
250VAC 250VDC -Max
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Diode, Lighted Indicator, Mechanical Indicator
Coil Resistance :
430Ohms
Series :
MK
Contact Rating (Current) :
10A
Coil Current :
56mA
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)