MK10DX64VLH5
Mfr.Part #
MK10DX64VLH5
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
PWM Channels :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Base Part Number :
MK10DX64
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Speed :
50MHz
Packaging :
Tray
Terminal Pitch :
0.5mm
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
RAM Size :
16K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converter :
A/D 19x16b
Series :
Kinetis K10
DAC Channels :
yes
Peripherals :
DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
44
ECCN Code :
3A991.A.2
EEPROM Size :
2K x 8
Number of Terminations :
64
Height Seated (Max) :
1.6mm
Core Size :
32-Bit
Width :
10mm
DMA Channels :
Package / Case :
64-LQFP
CPU Family :
CORTEX-M4
Bit Size :
32
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Terminal Finish :
MATTE TIN
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Terminal Position :
QUAD
Mounting Type :
Surface Mount
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Oscillator Type :
Internal
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Has ADC :
Power Supplies :
1.8/3.3V
Clock Frequency :
50MHz
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Factory Lead Time :
13 Weeks
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ROM (words) :
Supply Current-Max :
18.2mA
Length :
10mm