MK-342-069-235-4100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MK-342-069-235-4100
Manufacturer
AirBorn
Description
D-SUB, RCPTL, .050", 3ROW, 69POS
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
Terminal Pitch :
1.905 mm
Package :
Bag
Number of Rows :
3 Row
Features :
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Type :
Signal
Material Flammability Rating :
Mounting Angle :
Straight
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Total Number of Contacts :
69
Mounting Style :
Board Mount
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Reliability :
COMMERCIAL
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
Brass
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Reach Compliance Code :
Compliant
Ingress Protection :
Pitch :
1.27 mm
Insertion Force-Max :
2.78 N
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Brand :
Gender :
FEMALE
Insulation Resistance :
Number of Positions :
69 Position
Series :
MK
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Termination :
Wire Leads
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Insulation :
Insulated
Mounting Option 2 :
JACKSCREW
PCB Contact Row Spacing :
1.905 mm
Termination Type :
Solder
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Contact Plating :
Gold
Number Of PCB Rows :
5
Contact Finish Termination :
TIN/LEAD
Contact Form :
Contact Resistance :
26 mΩ
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Contact Style :
RND PIN-SKT
Contact Gender :
FEMALE
Shell Plating :
Electroless Nickel
Body Breadth :
0.39 inch
Plating Thickness :
50u inch
Termination Style :
Through Hole
Contact Pattern :
STAGGERED
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Product Status :
Active
Body/Shell Style :
Receptacle
RoHS :
N
Type :
Vertical
Color :
Rated Current (Signal) :
3 A
Primary Material :
Metal
Mounting Option 1 :
LOCKING
Product :
Connectors
Tradename :
M Series
Terminal Length :
0.14 inch
Backset Spacing :
Body Depth :
0.325 inch
Introducing D-Sub Connector Assemblies AirBorn MK-342-069-235-4100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Type:Vertical, MK-342-069-235-4100 pinout, MK-342-069-235-4100 datasheet PDF, MK-342-069-235-4100 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies AirBorn MK-342-069-235-4100 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MK Series D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets 69 Position-Position Female Signal Wire Leads 0.050 Pitch x 0.050 Row to Row Free Hanging (In-Line) Brass Gold Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
MK-342-069-235-4100 Overview
MK-342-069-235-4100 Features
MK series
MK-342-069-235-4100 Applications
There are a lot of AirBorn
MK-342-069-235-4100 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP