MK-252-015-345-410R
Mfr.Part #
MK-252-015-345-410R
Manufacturer
AirBorn
Description
D-SUB, PLUG, .050", 2ROW, 15POS,
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Mounting Style :
Board Mount
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Gender :
Male
Voltage Rating :
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Backset Spacing :
0.130 (3.30mm)
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Termination Type :
Solder
Series :
MK
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Shell Plating :
Electroless Nickel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Wire Gauge :
Package :
Bag
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Material Flammability Rating :
Product Status :
Active
Filter Feature :
Number of Positions :
15 Position
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Body/Shell Style :
PLUG
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
RoHS :
N
Additional Feature :
POLARIZED
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e0
MIL Conformance :
Features :
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Primary Material :
Metal
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
15
Ingress Protection :
Gender :
Male
Tradename :
M Series
Mixed Contacts :
Product :
Connectors
Brand :
Color :
Empty Shell :
Contact Finish :
Gold
Pitch :
1.27 mm
Contact Finish Termination :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Rows :
2 Row
Shell Size :
B
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Insulation :
Insulated
Introducing D-Sub Connector Assemblies AirBorn MK-252-015-345-410R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, MK-252-015-345-410R pinout, MK-252-015-345-410R datasheet PDF, MK-252-015-345-410R amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies AirBorn MK-252-015-345-410R ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP