MK-232-025-145-4100
Mfr.Part #
MK-232-025-145-4100
Manufacturer
AirBorn
Description
D-SUB, PLUG, .050", 2ROW, 25POS,
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Gender :
Male
Insulation :
Insulated
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
No
Wire Gauge :
Mounting Option 1 :
LOCKING
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Form :
Series :
MK
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Product Status :
Active
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Number Of PCB Rows :
2
Filter Feature :
No
Product :
Connectors
Contact Style :
RND PIN-SKT
Backset Spacing :
Total Number of Contacts :
25
Type :
PLUG
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Material :
Steel
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Rows :
2 Row
Number of Positions :
25 Position
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Mounting Angle :
Straight
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Color :
Contact Finish Termination :
TIN/LEAD
Contact Design :
PREASSEM CONN
Shell Size :
D
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Type :
Signal
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Maurey Power Transmission
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish :
Gold
Brand :
Plating Thickness :
50u inch
Body Breadth :
0.298 inch
Mounting Style :
Board Mount
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Tradename :
M Series
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Termination Type :
Solder
Contact Pattern :
STAGGERED
Terminal Length :
0.14 inch
Termination Style :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
1.27 mm
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Material Flammability Rating :
Reach Compliance Code :
Compliant
Body Depth :
0.28 inch
Shell Plating :
Electroless Nickel
RoHS :
N
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Outside Diameter :
0.68 Inches
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Features :
Body/Shell Style :
PLUG
Termination :
Solder
Terminal Pitch :
1.27 mm
Voltage Rating :
Primary Material :
Metal
Contact Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
3A
Ingress Protection :
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Introducing D-Sub Connector Assemblies AirBorn MK-232-025-145-4100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:PLUG, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, MK-232-025-145-4100 pinout, MK-232-025-145-4100 datasheet PDF, MK-232-025-145-4100 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies AirBorn MK-232-025-145-4100 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MK Series D-Type, Micro-D Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal Solder 0.050 Pitch x 0.050 Row to Row Through Hole Beryllium Copper Gold Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
MK-232-025-145-4100 Overview
MK-232-025-145-4100 Features
MK series
MK-232-025-145-4100 Applications
There are a lot of AirBorn
MK-232-025-145-4100 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP