MK-232-015-125-4100
Mfr.Part #
MK-232-015-125-4100
Manufacturer
AirBorn
Description
D-SUB, PLUG, .050", 2ROW, 15POS,
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Mounting Option 2 :
JACKSCREW
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Mounting Style :
Board Mount
Number of Positions :
15 Position
Number Of PCB Rows :
2
Primary Material :
Metal
DIN Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Contact Finish Termination :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Body Depth :
0.28 inch
Terminal Pitch :
1.27 mm
Contact Style :
RND PIN-SKT
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Mixed Contacts :
No
Backset Spacing :
Number of Rows :
2 Row
Reliability :
COMMERCIAL
Filter Feature :
Contact Resistance :
26 mΩ
Product :
Connectors
Shell Size :
B
Shell Finish :
Nickel
MIL Conformance :
Gender :
Male
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
RoHS :
N
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Body Breadth :
0.298 inch
Rated Current (Signal) :
3 A
Pitch :
1.27 mm
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Voltage Rating :
Empty Shell :
Features :
Color :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Reach Compliance Code :
Compliant
Ingress Protection :
IEC Conformance :
Product Status :
Active
Series :
MK
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Angle :
Straight
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Signal
Shell Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish :
Gold
Plating Thickness :
50u inch
Terminal Length :
0.109 inch
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Termination Type :
Solder
Tradename :
M Series
Body/Shell Style :
PLUG
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Brand :
JESD-609 Code :
e0
Insulation :
Insulated
Contact Form :
Insulation Resistance :
5000000000 Ω
Contact Pattern :
STAGGERED
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Option 1 :
LOCKING
Contact Gender :
Male
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Total Number of Contacts :
15
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination Style :
Through Hole
Wire Gauge :
Termination :
Wire Leads
Type :
PLUG
Package :
Bag
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Introducing D-Sub Connector Assemblies AirBorn MK-232-015-125-4100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Type:PLUG, MK-232-015-125-4100 pinout, MK-232-015-125-4100 datasheet PDF, MK-232-015-125-4100 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies AirBorn MK-232-015-125-4100 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
AirBorn MK-232-015-125-4100
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP