MJN2C-N-DC24
Mfr.Part #
MJN2C-N-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Power Relays, Over 2 Amps
Factory Lead Time :
27 Weeks
Bulk
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Length :
38.73mm
Relay Action :
Momentary
Max Current Rating :
10A
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Mount :
Plug-In, Socket, Socketable
Coil Voltage (DC) :
24V
Height :
48.38mm
Depth :
35.56mm
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@240VAC
Coil Current :
50mA
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Number of Pins :
8
Switching Voltage :
600VAC 28VDC -Max
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Reference Standard :
CSA; UL
Mounting Type :
Socketable
Power Consumption :
1.2W
Termination :
Quick Connect
Reach Compliance Code :
Unknown
Coil Voltage :
24VDC
Throw Configuration :
DPDT
Current Rating :
10A
Max Voltage Rating (AC) :
600V
Must Operate Voltage :
18VDC
Feature :
Lighted Indicator
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Power :
1.2W
ECCN Code :
EAR99
Published :
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Coil Resistance :
470Ohm