MJ8251FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MJ8251FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 8.25K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Min Operating Temperature :
70°C
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
400V
Power Rating :
125mW
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Published :
Series :
Metal Devil® MJ
Max Operating Temperature :
155°C
Diameter :
1.85mm
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Resistance :
8.25kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Datasheets
MJ8251FE-R52
Through Hole 8.25kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,