MJ16R2FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MJ16R2FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 16.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
70°C
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Metal Devil® MJ
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated :
200V
Published :
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Power Rating :
125mW
Resistance :
16.2Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
1.85mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
125mW
Construction :
Epoxy Coated
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated DC :
400V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
MJ16R2FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 16.2Ohm, 0.125W 1/8W, Metal Film,