MIN02-002DC400J-F
Mfr.Part #
MIN02-002DC400J-F
Description
CAP MICA 40PF 5% 300V SMD
Published :
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Nonstandard SMD
Voltage - Rated DC :
300V
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.218Lx0.400W 5.54mmx10.16mm
Max Operating Temperature :
200°C
Height :
1.651mm
Length :
5.5372mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Voltage - Rated :
300V
Capacitance :
40pF
Series :
MIN
Width :
10.16mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Datasheets
MIN02-002DC400J-F
Cornell Dubilier Electronics MIN02-002DC400J-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL