MIN02-002CC150J-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIN02-002CC150J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 15PF 5% 300V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.651mm
Ripple Current :
20A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Nonstandard SMD
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Terminations :
2
Series :
MIN
Lead Pitch :
7.5mm
Dielectric Material :
Mica
Temperature Coefficient :
200 ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Size / Dimension :
0.218Lx0.400W 5.54mmx10.16mm
Voltage :
300V
Capacitance :
15pF
Mount :
PCB, Surface Mount
Tolerance :
±5%
Feature :
RF, High Frequency
Military Standard :
Not
Depth :
10.16mm
Voltage - Rated DC :
300V