MILS1812R-152K
Mfr.Part #
MILS1812R-152K
Description
FIXED IND 1.5UH 706MA 400MOHM SM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.4mm
Current Rating :
706mA
Inductance :
1.5μH
JESD-609 Code :
e1
Frequency - Self Resonant :
110MHz
Pbfree Code :
yes
Ferrite
Construction :
RECTANGULAR
Test Frequency :
7.9MHz
Series :
MILS1812R
Packing Method :
TR, 13 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Tolerance :
±10%
Shielding :
yes
Max DC Current :
706mA
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Size / Dimension :
0.189Lx0.134W 4.80mmx3.40mm
Number of Terminations :
2
Q @ Freq :
40 @ 7.9MHz
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Height :
3.4mm
1 (Unlimited)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Datasheets
MILS1812R-152K
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD