MIKQ6-19SS-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIKQ6-19SS-1
Manufacturer
ITT Cannon
Description
MICRO
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Shell Size, MIL :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
Color :
Silver
Applications :
Instrumentation, Medical
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Product Status :
Active
Brand :
Mounting Feature :
Termination :
Crimp
Published :
Current Rating (Amps) :
3A
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Subcategory :
D-Sub Connectors
Number of Positions :
19
Features :
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
MIKQ6
Series :
KPT
Material Flammability Rating :
Backshell Material, Plating :
Cable Opening :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Package :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Primary Material :
Metal
Orientation :
Keyed
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
21 Weeks
Datasheets
MIKQ6-19SS-1
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Keyed Push-Pull
MIKQ6-19SS-1 Overview
MIKQ6-19SS-1 Features
KPT series
MIKQ6-19SS-1 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MIKQ6-19SS-1 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER