MIC69101-1.8YML-TR
Mfr.Part #
MIC69101-1.8YML-TR
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 10MLF
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature Classification :
Automotive
Base Product Number :
MIC69101
Terminal Form :
NO LEAD
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Configuration :
Positive
Length :
3 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Status :
Active
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Output Current :
1 A
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Number of Terminals :
10
Number of Functions :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
Load Regulation :
0.25 %
Output Voltage Accuracy :
�2 %
Dropout Voltage@Current (Max) :
0.3@500mA/0.5@1A
Supplier Device Package :
10-MLF® (3x3)
Polarity Type :
Positive
Min Current Limit :
1.2A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Output (Max) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dropout Voltage :
215mV
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Output Voltage :
1.8V
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Mounting :
Schedule B :
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Terminal Position :
Dual
Series :
Terminal Pitch :
0.5 mm
Polarity :
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Package Type :
DFN EP
Rad Hardened :
No
Control Features :
Enable
Base Part Number :
MIC69101-1.8
ECCN Code :
EAR99
Output Current1-Max :
1 A
Number of Outputs :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Regulator Output Type :
FIXED
Min Input Voltage :
1.65V
Input Voltage :
5.5(V)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Input Voltage Range :
1.65, 5.5 V
Line Regulation :
0.3 %/V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1A
Screening Level :
Extended Industrial
Reach Compliance Code :
Compliant
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Width :
3 mm
Package / Case :
10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Package Shape :
Square
Number of Pins :
10
Output Voltage1-Max :
1.836 V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Voltage Regulator Type :
LDO
JESD-30 Code :
S-PDSO-N10
Dropout Voltage@Current (Typ) :
0.15@500mA/0.215@1A
Junction to Ambient :
60 °C/W
Max Operating Temperature :
125°C
Function :
LDO
Current - Output :
1A
Mount :
Type :
Output Type :
FIXED
Maximum Input Voltage :
5.5 V
JESD-609 Code :
e4
Seated Height-Max :
0.9 mm
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Regulators :
PSRR :
Minimum Operating Temperature :
Microchip
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
Factory Lead Time :
23 Weeks
Output Voltage1-Min :
1.764 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage (Min) :
1.65(V)
Supplier Package :
VDFN
Mounting Style :
SMD/SMT
Pin Count :
RoHS :
Compliant
HTS Code :
Topology :
Microchip Technology MIC69101-1.8YML-TR
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC69101-1.8YML-TR Overview
Introducing the MIC69101-1.8YML-TR, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by Microchip Technology to meet the demands of modern electronic applications. This high-performance integrated circuit (IC) offers a stable output voltage of 1.8V with a maximum current rating of 1A, ensuring reliable power delivery for your electronic designs.
MIC69101-1.8YML-TR Features
  • Stable output voltage of 1.8V
  • Maximum current rating of 1A