MIC5524-3.3YMT-TZ
Mfr.Part #
MIC5524-3.3YMT-TZ
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 4TDFN
Voltage Regulators - Linear
Schedule B :
Input Voltage (Min) :
2.5(V)
Terminal Pitch :
0.65mm
Type :
LDO
Supplier Device Package :
4-TDFN (1x1)
Number of Terminations :
4
Mounting Style :
SMD/SMT
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Max Operating Temperature :
125 °C
RoHS :
Compliant
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Dropout Voltage@Current (Typ) :
0.26@500MA
Series :
Current - Output :
500mA
Product :
LDO Voltage Regulators
Output Voltage1-Max :
3.399 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Surface Mount
Screening Level :
Extended Industrial
Quiescent Current :
38 uA
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Load Regulation :
10 mV
Number of Outputs :
1
Product Type :
Supplier Package :
UDFN
Seated Height-Max :
0.6 mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Microchip
JESD-30 Code :
S-PDSO-N4
Dropout Voltage1-Nom :
0.26V
Polarity :
Positive
Output Voltage1-Min :
3.201 V
Output Current :
0.5 A
Width :
1 mm
Max Input Voltage :
5.5 V
Input Voltage Range :
2.5, 5.5 V
Min Current Limit :
525mA
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Number of Terminals :
4
Number of Regulators :
1
Function :
LDO
Voltage Tolerance-Max :
3%
PSRR :
80dB ~ 65dB (100Hz ~ 1kHz)
Pin Count :
Package Type :
TDFN EP
Line Regulation :
0.3 %/V
Control Features :
Enable
Output Voltage 1 :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 500mA
Brand :
Input Voltage :
Base Product Number :
MIC5524
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad
Mounting :
Output Current1-Max :
0.5 A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Junction to Ambient :
250 °C/W
Min Operating Temperature :
-40 °C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Length :
1 mm
Dropout Voltage :
260mV
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Voltage - Output (Max) :
Product Status :
Active
NO LEAD
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Base Part Number :
MIC5524-3.3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Min Input Voltage :
2.5V
Height Seated (Max) :
0.6mm
Output Voltage :
3.3V
Datasheets
MIC5524-3.3YMT-TZ
Microchip Technology MIC5524-3.3YMT-TZ
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5524-3.3YMT-TZ Overview
The Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5524-3.3YMT-TZ is an optimal solution for applications requiring a high-performance, compact power management system. This 500 mA linear voltage regulator from Microchip Technology integrates cutting-edge technology to provide a steady, reliable 3.3V output from a wider input voltage range. It is housed in a minuscule 4TDFN package, making it ideal for space-constrained applications. Its low dropout voltage feature ensures efficient operation, maintaining stability and protecting downstream components even under fluctuating input conditions. This product is particularly suited for high-volume B2B customers looking to incorporate a reliable voltage regulator in their designs.