MIC5524-1.8YMT-T5
Mfr.Part #
MIC5524-1.8YMT-T5
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 4TDFN
Stock
180
In Stock :
180
Voltage Regulators - Linear
Product :
LDO Voltage Regulators
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Line Regulation :
0.02 %/V
Package Shape :
Square
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
HTS Code :
Brand :
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Number of Terminals :
4
Number of Functions :
1
Number of Pins :
4
Length :
1 mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Min Input Voltage :
2.5V
Output Current :
300 mA
Dropout Voltage :
260mV
Number of Regulators :
1
Quiescent Current :
38 uA
Output Voltage1-Min :
1.746 V
Minimum Operating Temperature :
Mounting Style :
SMD/SMT
Input Voltage Absolute-Max :
6 V
Number of Outputs :
1 Output
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Output Current1-Max :
0.5 A
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mount :
Surface Mount
Microchip
PSRR :
80dB ~ 65dB (100Hz ~ 1kHz)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Min Current Limit :
525mA
Max Operating Temperature :
125°C
Load Regulation :
10 mV
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Base Part Number :
MIC5524-1.8
Factory Lead Time :
13 Weeks
Base Product Number :
MIC5524
Terminal Pitch :
0.65 mm
Supplier Device Package :
4-TDFN (1x1)
Seated Height-Max :
0.6 mm
NO LEAD
Output Voltage Range :
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad
Current - Output :
500mA
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
Output Voltage1-Max :
1.854 V
1 (Unlimited)
RoHS :
Details
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 500mA
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Output Voltage :
1.8V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Packing Method :
TR
Nominal Output Voltage :
1.8V
Current - Quiescent (Iq) :
55μA
Type :
High Performance
JESD-30 Code :
S-PDSO-N4
Max Input Voltage :
5.5V
Polarity :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Technology :
CMOS
Dropout Voltage1-Nom :
0.26 V
Width :
1 mm