MIC5512-1.2YMT-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5512-1.2YMT-T5
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 6TDFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Nominal Output Voltage :
1.2V
Seated Height-Max :
0.6 mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Number of Pins :
6
Current - Supply (Max) :
65μA
Packing Method :
TR
Output Voltage1-Max :
1.236 V
Max Input Voltage :
5.5V
Control Features :
Enable
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Terminals :
6
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Input Voltage Absolute-Max :
6 V
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Min Current Limit :
400mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Quiescent (Iq) :
55μA
Output Voltage :
1.2V
Dropout Voltage1-Max :
0.38 V
Terminal Position :
Dual
Length :
1.6 mm
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
6-TDFN (1.6x1.6)
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Current - Output :
300mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Voltage1-Min :
1.164 V
Voltage - Output (Max) :
PSRR :
65dB (1kHz)
Voltage Tolerance-Max :
3%
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
125°C
Base Product Number :
MIC5512
Min Input Voltage :
2.5V
Output Voltage1-Nom :
1.2 V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Surface Mount :
yes
Adjustability :
FIXED
Dropout Voltage1-Nom :
0.16 V
Width :
1.6 mm
Mount :
Microchip Technology Inc
Terminal Pitch :
0.5 mm
Package Shape :
Square
Technology :
CMOS
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 300mA
Number of Regulators :
1
JESD-609 Code :
e4
Dropout Voltage :
160mV
Base Part Number :
MIC5512-1.2
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Current1-Max :
0.3 A
Protection Features :
Output Configuration :
Positive
Number of Outputs :
Datasheets
MIC5512-1.2YMT-T5
Microchip Technology MIC5512-1.2YMT-T5
[Voltage Regulators - Linear] Microchip Technology MIC5512-1.2YMT-T5 Overview
Introducing the MIC5512-1.2YMT-T5, a high-performance linear voltage regulator meticulously crafted by Microchip Technology to meet the demanding requirements of modern electronic systems. This compact IC offers a stable output voltage of 1.2V with a maximum output current of 300mA, ensuring reliable power delivery for your applications. Housed in a 6-pin TDFN package, this regulator excels in space-constrained designs without compromising on performance.
MIC5512-1.2YMT-T5 Features
  • Stable output voltage: 1.2V
  • Maximum output current: 300mA