MIC5366-3.1YMT-TZ
Mfr.Part #
MIC5366-3.1YMT-TZ
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Description
IC REG LINEAR 3.1V 150MA 4TMLF
Terminal Pitch :
0.625mm
Output Voltage1-Nom :
3.1 V
JESD-30 Code :
S-PDSO-N4
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Voltage :
3.1V
Output Current :
0.15 A
Current - Output :
150mA
Load Regulation :
1 %
Number of Terminations :
4
Junction to Ambient :
240 °C/W
Dropout Voltage1-Nom :
0.155V
Supplier Device Package :
4-TMLF® (1x1)
Number of Regulators :
1
Adjustability :
39μA
Supplier Package :
UDFN
Number of Functions :
Output Voltage 1 :
3.1V
Pin Count :
4
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Dropout Voltage1-Max :
0.31 V
PSRR :
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Input Voltage Range :
2.5, 5.5 V
Voltage Dropout (Max) :
0.31V @ 150mA
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Height Seated (Max) :
0.6mm
Microchip
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Number of Terminals :
Width :
1 mm
Package Shape :
Square
Screening Level :
Extended Industrial
Over Current, Over Temperature
Packing Method :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Voltage Tolerance-Max :
3%
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Mounting :
Output Voltage1-Max :
3.193 V
Seated Height-Max :
0.6 mm
Length :
1 mm
Min Current Limit :
200mA
Dropout Voltage :
155mV
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
FIXED
Line Regulation :
0.3 %