MIC5366-1.8YMT-TZ
Mfr.Part #
MIC5366-1.8YMT-TZ
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4TMLF
Output Voltage1-Max :
1.854 V
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Surface Mount :
yes
Packing Method :
Tape and Reel
Package Shape :
Square
Input Voltage Range :
2.5 to 5.5 V
JESD-609 Code :
e4
Dropout Voltage1-Nom :
0.18 V
Dropout Voltage :
180mV
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 150mA
Current - Output :
150mA
Dropout Voltage1-Max :
0.38 V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supplier Device Package :
4-TMLF® (1x1)
Input Voltage (Min) :
2.5V
Package Type :
TDFN EP
Microchip
Adjustability :
Output Current1-Max :
0.15 A
Qualification Status :
Not Qualified
Type :
LDO
Output Voltage1-Min :
1.746 V
Input Voltage Absolute-Max :
6 V
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Polarity :
Min Current Limit :
200mA
Output Current :
150 mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
Voltage Tolerance-Max :
3%
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Voltage - Output (Max) :
Dropout Voltage@Current (Typ) :
0.18@150mA
Number of Terminations :
4
Current - Quiescent (Iq) :
39μA
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
PSRR :
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Product Status :
Active
Terminal Form :
NO LEAD
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Seated Height-Max :
0.6 mm
Base Product Number :
MIC5366
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Output Voltage :
1.8V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminals :
4
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Voltage 1 :
1.8V
Mounting :
Width :
1 mm
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Base Part Number :
MIC5366
Terminal Pitch :
0.625mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supplier Package :
TMLF
Length :
1 mm
Screening Level :
Extended Industrial
Number of Outputs :
JESD-30 Code :
S-PDSO-N4
Input Voltage :
5.5(V)
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Height Seated (Max) :
0.6mm
Pin Count :
Series :
Mounting Style :
SMD/SMT
Datasheets
MIC5366-1.8YMT-TZ
Microchip Technology MIC5366-1.8YMT-TZ
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5366-1.8YMT-TZ] Overview
Introducing the MIC5366-1.8YMT-TZ from Microchip Technology, a leading innovator in integrated circuits. This remarkable IC represents the pinnacle of linear voltage regulation technology, offering unparalleled precision and reliability for your electronic devices. Designed to deliver a stable 1.8V output with a current rating of 150mA, this compact yet powerful component is indispensable for applications demanding utmost performance and efficiency.
[MIC5366-1.8YMT-TZ] Features
  • Output Voltage: 1.8V
  • Output Current: 150mA
  • Package: 4-TMLF
  • Ultra-Low Dropout Voltage: 100mV @ 50mA
  • High PSRR: 80dB @ 1kHz
  • Low Output Noise: 30μVRMS (10Hz to 100kHz)