MIC5365-3.3YMT-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5365-3.3YMT-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4TMLF
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Min Input Voltage :
2.5V
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Output Current1-Max :
0.15 A
PSRR :
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Type :
FIXED
Dropout Voltage1-Max :
0.31 V
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Surface Mount
Voltage Tolerance-Max :
3%
Length :
1 mm
Current - Output :
150mA
Base Product Number :
MIC5365
JESD-30 Code :
S-PDSO-N4
Dropout Voltage :
155mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supplier Device Package :
4-TMLF® (1x1)
Terminal Pitch :
0.625 mm
Adjustability :
FIXED
yes
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Number of Outputs :
1
Width :
1 mm
JESD-609 Code :
e4
Min Current Limit :
200mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Input Voltage :
5.5V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Qualification Status :
Not Qualified
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Lead Free :
Lead Free
Technology :
CMOS
Number of Pins :
4
Base Part Number :
MIC5365
Input Voltage Absolute-Max :
6 V
Terminal Form :
NO LEAD
Voltage - Output (Max) :
Output Voltage1-Max :
3.399 V
Number of Terminals :
4
Control Features :
Enable
Voltage Dropout (Max) :
0.31V @ 150mA
Number of Functions :
1
Microchip Technology Inc
Series :
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Packing Method :
TR
Max Operating Temperature :
125°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Min Output Voltage :
3.3V
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Current - Quiescent (Iq) :
39μA
Number of Regulators :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Output Voltage1-Min :
3.201 V
Dropout Voltage1-Nom :
0.155 V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
3.3V
Package Shape :
Square
Max Output Current :
150mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Configuration :
Positive
Seated Height-Max :
0.6 mm
Datasheets
MIC5365-3.3YMT-TR
Microchip Technology MIC5365-3.3YMT-TR
Enable Fixed 0.625 mm MIC5365 PMIC -- Series 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
MIC5365-3.3YMT-TR Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF® case contains the Liner IC. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 150mA. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 4-pin is present on the chip. It is MIC5365 for this voltage regulator IC, just for your information. In this case, the regulator type is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR, which corresponds to this voltage regulator IC. A packing method for the IC regulator is TR, which means it is packed in a certain way. A maximum output current of 150mA is required to meet the operation requirements. In fact, it is voltage regulator IC of the -- Series of cameras. When the temperature is below 125°C, you are advised to use the voltage regulator IC. The chip's operating temperature cannot be lowered below -40°C.
MIC5365-3.3YMT-TR Features
155mV dropout voltage
TR method of packing
The maximum operating temperature of -40°C