MIC5365-2.7YMT-TR
Mfr.Part #
MIC5365-2.7YMT-TR
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA 4TMLF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Output :
150mA
Series :
Package Shape :
Square
Microchip Technology Inc
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
Packing Method :
TR
Dropout Voltage1-Max :
0.38 V
Dropout Voltage1-Nom :
0.18 V
Width :
1 mm
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Technology :
CMOS
Product Status :
Obsolete
Output Voltage :
2.7V
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 150mA
Length :
1 mm
Output Current1-Max :
0.15 A
Base Part Number :
MIC5365
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Seated Height-Max :
0.6 mm
Terminal Pitch :
0.625 mm
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Lead Free
Base Product Number :
MIC5365
Current - Quiescent (Iq) :
39μA
Voltage Tolerance-Max :
3%
Output Voltage1-Nom :
2.7 V
JESD-30 Code :
S-PDSO-N4
Voltage - Output (Max) :
Max Output Current :
150mA
PSRR :
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Min Input Voltage :
2.5V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Adjustability :
e4
Max Input Voltage :
5.5V
Mount :
Min Output Voltage :
2.7V
Output Voltage1-Min :
2.619 V
Input Voltage Absolute-Max :
6 V
Output Voltage1-Max :
2.781 V
Min Current Limit :
200mA
Number of Terminals :
4
Dropout Voltage :
180mV
Number of Outputs :
Supplier Device Package :
4-TMLF® (1x1)
Datasheets
MIC5365-2.7YMT-TR
Microchip Technology MIC5365-2.7YMT-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5365-2.7YMT-TR] Overview
Introducing the MIC5365-2.7YMT-TR from Microchip Technology, a leading innovator in integrated circuits. This IC REG LINEAR 2.7V 150MA 4TMLF is meticulously crafted to deliver unparalleled performance and reliability in voltage regulation. Designed with precision engineering, it ensures stable power output, making it an ideal choice for various industrial applications.
[MIC5365-2.7YMT-TR] Features
  • Highly efficient linear voltage regulation
  • Output voltage: 2.7V
  • Maximum output current: 150mA