MIC5353-2.5YMT-TR
Mfr.Part #
MIC5353-2.5YMT-TR
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 6TMLF
Min Current Limit :
600mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Part Number :
MIC5353
Voltage - Input (Max) :
6V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Length :
1.6 mm
Output Voltage :
2.5V
Base Product Number :
MIC5353
Technology :
CMOS
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Supplier Device Package :
6-TMLF® (1.6x1.6)
Max Input Voltage :
6V
PSRR :
60dB (1kHz)
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Junction to Ambient :
92.4 °C/W
Reach Compliance Code :
Compliant
Min Input Voltage :
2.6V
Output Voltage1-Min :
2.425 V
Output Current :
0.5 A
Min Output Voltage :
2.5V
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dropout Voltage :
160mV
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Series :
Current - Output :
500mA
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Package Shape :
Square
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Output Current1-Max :
0.5 A
Width :
1.6 mm
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Max Output Current :
500mA
Line Regulation :
0.3 %/V
Dual
Input Voltage Range :
2.6, 6 V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Regulators :
1
Output Voltage Range :
260
Mount :
Surface Mount
Number of Terminals :
6
Load Regulation :
2 %
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Seated Height-Max :
0.6 mm
Max Operating Temperature :
125°C
Input Voltage (Min) :
2.6(V)
Product :
LDO Voltage Regulators
Product Category :
Quiescent Current :
90 uA
Reference Voltage :
1.25 V
Screening Level :
Extended Industrial
Package Type :
UDFN EP
Output Voltage1-Max :
2.575 V
Input Voltage :
Terminal Pitch :
0.5 mm
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Number of Outputs :
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 500mA
Supplier Package :
TMLF
Mounting :
Current - Quiescent (Iq) :
175μA
Pin Count :
6
Min Operating Temperature :
-40°C
Type :
LDO
Polarity :
Positive
Number of Pins :
Datasheets
MIC5353-2.5YMT-TR
Microchip Technology MIC5353-2.5YMT-TR
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5353-2.5YMT-TR Overview
The Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5353-2.5YMT-TR is a high-performance, low-dropout linear regulator designed for precision voltage control in a variety of applications. Featuring a fixed output voltage of 2.5V and a robust output current capacity of 500mA, this regulator offers an optimal solution for ensuring stable and reliable power supply. Its compact 6-TMLF package ensures ease of integration in space-constrained applications, making it an excellent choice for modern electronic devices. The MIC5353-2.5YMT-TR is engineered to meet the rigorous demands of high-performance electronics, ensuring enhanced system reliability and power efficiency.