MIC5318-3.3YD5-TR
Mfr.Part #
MIC5318-3.3YD5-TR
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA TSOT23-5
Voltage Regulators - Linear
Brand :
Line Regulation :
0.02%/V
Output Voltage1-Max :
3.399 V
Number of Pins :
23
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Number of Functions :
1
Dropout Voltage :
110mV
Polarity :
Positive
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Regulator Output Type :
FIXED
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Voltage - Input (Max) :
6V
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR
Microchip
Dropout Voltage@Current (Max) :
0.1@150mA/0.2@300mA
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Pitch :
0.95 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature Classification :
Automotive
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Type :
LDO
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
MIC5318
Series :
Max Output Current :
300mA
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Technology :
CMOS
Height :
870μm
Quiescent Current (Max) :
0.15 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Topology :
LDO
Terminal Form :
Gull wing
Input Voltage :
6(V)
Number of Regulators :
1
Maximum Operating Temperature :
Pin Count :
5
Min Input Voltage :
2.3V
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Type :
LDO Voltage Regulators
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Mounting :
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
5
Output Type :
FIXED
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Voltage :
3.3V
yes
Width :
1.6mm
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS :
Details
Seated Height-Max :
1 mm
Dropout Voltage1-Max :
0.2 V
Rad Hardened :
No
Output Voltage1-Min :
3.201 V
Number of Outputs :
Input Voltage (Min) :
2.3(V)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Length :
2.9mm
Polarity Type :
Positive
Output Voltage Range :
Package Type :
TSOT-23
Current - Output :
300mA
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Output (Max) :
PSRR :
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 20kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 300mA
Output Configuration :
Accuracy :
2 %
Control Features :
Enable
ECCN Code :
EAR99
Max Input Voltage :
6V
Quiescent Current :
85μA
Output Voltage Accuracy :
±2 %
JESD-609 Code :
e4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Dropout Voltage@Current (Typ) :
0.017@50mA
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Base Product Number :
MIC5318
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Load Regulation :
0.2%
Min Operating Temperature :
-40°C
Output Current1-Max :
0.3 A
Output Current :
Product Status :
Active
Voltage Regulator Type :
Min Current Limit :
340mA
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Datasheets
MIC5318-3.3YD5-TR
Microchip Technology MIC5318-3.3YD5-TR
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5318-3.3YD5-TR Overview
The Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5318-3.3YD5-TR is a high-performance, low-dropout linear regulator designed to deliver a continuous 3.3V with a maximum output current of 300mA. Its advanced design ensures reliable operation over a wide range of input voltages and temperatures, making it a perfect choice for sensitive electronic devices. The compact TSOT-235 package enhances its application in space-constrained environments, providing robust power management with minimal power loss.
MIC5318-3.3YD5-TR Features
  • Low dropout voltage ensures efficient operation even at lower input voltages.
  • Output current up to 300mA suitable for a wide array of electronic applications.