MIC5318-1.5YMT
Mfr.Part #
MIC5318-1.5YMT
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Description
IC REG LINEAR HIGH PERF 300MA
Manufacturer :
Micrel Inc.
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Output Current1-Max :
0.3 A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Min Current Limit :
340mA
Output Voltage1-Nom :
1.5 V
Dropout Voltage :
110mV
Supplier Device Package :
6-TMLF® (1.6x1.6)
Base Product Number :
MIC5318
Package Shape :
Square
Voltage - Input (Max) :
6V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Length :
1.6 mm
Seated Height-Max :
0.6 mm
Surface Mount
Technology :
CMOS
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Dropout Voltage1-Max :
0.2 V
Terminal Pitch :
0.5 mm
Max Operating Temperature :
125°C
Output Voltage1-Max :
1.545 V
Terminal Form :
NO LEAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Brand :
Microchip Technology
Base Part Number :
MIC5318
Current - Output :
300mA
RoHS :
Details
Mount :
Output Voltage1-Min :
1.455 V
Voltage - Output (Max) :
Output Current :
3 A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminals :
6
Output Voltage :
1.5V
HTS Code :
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
1.6 mm
PSRR :
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 20kHz)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Pbfree Code :
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Package / Case :
6-WFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Number of Pins :
6
Pin Count :
yes
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Active
Datasheets
MIC5318-1.5YMT
Micrel Inc. MIC5318-1.5YMT
[Voltage Regulators - Linear Micrel Inc. MIC5318-1.5YMT] Overview
Introducing the MIC5318-1.5YMT, a high-performance linear voltage regulator meticulously crafted by Micrel Inc. This integrated circuit offers unparalleled precision and reliability, catering to the most demanding applications in various industries. Designed to deliver a steady output voltage of 1.5V with a maximum current of 300mA, this regulator ensures optimal performance even in challenging environments.
MIC5318-1.5YMT Features
  • High-performance linear voltage regulation
  • Output voltage: 1.5V
  • Maximum current: 300mA