MIC5305-4.75YD5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5305-4.75YD5
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 150MA MICROCAP
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Pitch :
0.95 mm
Max Output Current :
150mA
Output Configuration :
Positive
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Max Input Voltage :
5.5V
Supplier Package :
TSOT
Base Product Number :
MIC5305
Series :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Junction to Ambient :
235 °C/W
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Pin Count :
5
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Number of Functions :
1
Mounting Style :
SMD/SMT
Output Voltage1-Max :
4.845 V
Line Regulation :
0.3 %/V
Mounting :
Surface Mount
Output Voltage :
4.75V
ECCN Code :
EAR99
Control Features :
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.75V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Current :
0.15 A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Output Current1-Max :
0.15 A
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminals :
5
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Microchip
Product Status :
Active
Output Voltage1-Nom :
4.75 V
Min Current Limit :
300mA
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e4
Voltage Dropout (Max) :
0.85V @ 150mA
Qualification Status :
Not Qualified
Quiescent Current :
150μA
Min Output Voltage :
4.75V
Min Input Voltage :
2.25V
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Package Shape :
RECTANGULAR
Brand :
Microchip Technology
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Seated Height-Max :
1 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6 mm
Load Regulation :
0.5 %
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Product Category :
LDO Voltage Regulators
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Voltage Range :
2.25, 5.5 V
RoHS :
Details
PSRR :
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Number of Outputs :
1
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Base Part Number :
MIC5305
Schedule B :
Output Voltage1-Min :
4.655 V
Output Type :
FIXED
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Function :
LDO
Dropout Voltage1-Max :
0.085 V
Mounting Type :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
yes
Polarity :
Positive
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Number of Regulators :
Length :
2.9 mm
Dropout Voltage :
60mV
Number of Pins :
23
Voltage - Output (Max) :
Screening Level :
Extended Industrial
Terminal Form :
Gull wing
Max Operating Temperature :
125°C
Technology :
CMOS
Current - Output :
150mA
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Datasheets
MIC5305-4.75YD5
Micrel Inc. MIC5305-4.75YD5
[Voltage Regulators - Linear Micrel Inc. MIC5305-4.75YD5] Overview
Introducing the MIC5305-4.75YD5, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by Micrel Inc. This sophisticated Integrated Circuit (IC) offers unparalleled performance, boasting a maximum output current of 150mA. Designed with precision and reliability in mind, the MIC5305-4.75YD5 stands as a beacon of quality in the realm of voltage regulation.
MIC5305-4.75YD5 Features
  • Maximum Output Current: 150mA