MIC5305-2.85YD5-TR
Mfr.Part #
MIC5305-2.85YD5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC REG LIN 2.85V 150MA TSOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Regulators :
1
Number of Functions :
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
PSRR :
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Series :
Width :
1.6 mm
Mount :
Surface Mount
Number of Outputs :
Dropout Voltage :
60mV
Base Product Number :
MIC5305
HTS Code :
Min Input Voltage :
2.25V
Brand :
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Terminal Pitch :
0.95 mm
Max Input Voltage :
5.5V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Max Output Current :
150mA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ECCN Code :
EAR99
Load Regulation :
0.1 %
Lead Free :
Lead Free
Length :
2.9 mm
Voltage Dropout (Max) :
0.85V @ 150mA
Tolerance :
1 %
Microchip
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Current - Output :
150mA
Polarity :
Positive
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
125°C
Min Output Voltage :
2.85V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Output Configuration :
Positive
Output Voltage :
2.85V
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Control Features :
Enable
Dropout Voltage1-Max :
0.085 V
Min Current Limit :
300mA
Output Voltage Range :
Output Current :
150 mA
Base Part Number :
MIC5305
JESD-609 Code :
e4
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Voltage - Output (Max) :
Qualification Status :
Not Qualified
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Quiescent Current :
90 uA
RoHS :
Compliant
Number of Terminals :
5
Output Current1-Max :
0.15 A
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Voltage1-Max :
2.907 V
Output Voltage1-Nom :
2.85 V
Technology :
CMOS
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
85dB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Output Type :
FIXED
Output Voltage1-Min :
2.793 V
Maximum Operating Temperature :
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
yes
Seated Height-Max :
1 mm
Line Regulation :
0.02 %/V
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Microchip Technology MIC5305-2.85YD5-TR
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5305-2.85YD5-TR Overview
The Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5305-2.85YD5-TR is a cutting-edge, high-performance linear voltage regulator, specifically engineered for applications requiring a stable and reliable power supply. Produced by Microchip Technology, this regulator ensures a constant 2.85V output with a current capacity of 150mA. Its TSOT-23-5 package is designed for optimal integration in space-constrained applications, making it an ideal choice for sophisticated electronics where size and power efficiency are critical. The MIC5305-2.85YD5-TR stands out for its low dropout voltage, making it efficient in applications where the input voltage is close to the output voltage, thus enhancing the overall battery life of the device it powers.
MIC5305-2.85YD5-TR Features
  • Fixed output voltage of 2.85V suitable for consistent power supply.
  • Output current up to 150mA, ideal for handling moderate loads.