MIC5305-1.5YML TR
Mfr.Part #
MIC5305-1.5YML TR
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Description
MIC5305 -150 MA MICROCAP ULTRA-L
Stock
1
In Stock :
Product Category :
Specialized ICs
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Control Features :
Enable
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Output Voltage :
1.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Part Number :
MIC5305
Number of Functions :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Outputs :
Junction to Ambient :
93 °C/W
Output Voltage1-Nom :
1.5 V
Output Voltage1-Min :
1.47 V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Voltage - Output (Max) :
PSRR :
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Length :
2 mm
Width :
2 mm
Seated Height-Max :
0.9 mm
Dropout Voltage1-Max :
0.11 V
Number of Regulators :
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Load Regulation :
0.5 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage Range :
Output Current :
0.15 A
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
NO LEAD
Supplier Device Package :
6-MLF® (2x2)
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Input Voltage Range :
2.25, 5.5 V
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Current - Output :
150mA
Number of Terminals :
6
Base Product Number :
MIC5305
Terminal Position :
Dual
Microchip
Min Current Limit :
300mA
Supplier Package :
VDFN
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Line Regulation :
0.3 %/V
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Qualification Status :
Not Qualified
Output Current1-Max :
0.15 A
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Voltage1-Max :
1.53 V
Package Shape :
Square
Max Operating Temperature :
125°C
Pin Count :
6
Terminal Pitch :
0.65 mm
Function :
LDO
Datasheets
MIC5305-1.5YML TR
Microchip Technology MIC5305-1.5YML TR
Specialized ICs Microchip Technology MIC5305-1.5YML TR Overview
MIC5305-1.5YML TR Features
  • Ultra-Low Dropout Voltage: Ensures stable voltage regulation even in demanding environments.
  • High Current Capability: Capable of delivering up to 150mA of current for versatile application possibilities.