MIC5301-2.5YD5-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5301-2.5YD5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 2.5V 150MA TSOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Min Operating Temperature :
-40°C
Packing Method :
TR
RoHS :
Compliant
Number of Pins :
5
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Terminal Form :
Gull wing
Brand :
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Load Regulation :
2 %
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Line Regulation :
0.3 %/V
Screening Level :
Extended Industrial
Output Current :
0.15 A
Length :
2.9 mm
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e4
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Current - Quiescent (Iq) :
120μA
Dropout Voltage1-Nom :
0.04 V
Polarity :
Positive
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage1-Max :
0.1 V
Base Part Number :
MIC5301
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage :
40mV
Terminal Pitch :
0.95 mm
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
5
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Function :
LDO
Product Type :
LDO Voltage Regulators
PSRR :
75dB ~ 50dB (1kHz ~ 20kHz)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 150mA
Microchip
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
HTS Code :
Technology :
CMOS
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage Tolerance-Max :
3%
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Junction to Ambient :
235 °C/W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Output Type :
FIXED
Output Current1-Max :
0.15 A
Control Features :
Enable
Adjustability :
FIXED
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Outputs :
1
Seated Height-Max :
1 mm
Base Product Number :
MIC5301
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Voltage - Output (Max) :
Supplier Package :
TSOT
Min Current Limit :
275mA
Current - Output :
150mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Terminal Position :
Dual
Input Voltage Range :
2.3, 5.5 V
Output Voltage1-Max :
2.575 V
Output Voltage1-Min :
2.425 V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Number of Regulators :
1
Output Voltage :
2.5V
Minimum Operating Temperature :
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Input Voltage Absolute-Max :
6 V
Mounting :
Quiescent Current :
85 uA
yes
Width :
1.6 mm
Datasheets
MIC5301-2.5YD5-TR
Microchip Technology MIC5301-2.5YD5-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5301-2.5YD5-TR] Overview
With a nominal output voltage of 2.5V and a maximum current rating of 150mA, the MIC5301-2.5YD5-TR is tailored to meet the demanding requirements of modern electronic applications. Its compact TSOT235 package ensures effortless integration into various circuit designs, making it an ideal choice for projects where space optimization is paramount.
[MIC5301-2.5YD5-TR] Features
  • Output Voltage: 2.5V
  • Maximum Output Current: 150mA
  • Package: TSOT235
  • High PSRR: 70dB at 1kHz
  • Low Dropout Voltage: 150mV at 50mA