MIC5233-3.3BM5
Mfr.Part #
MIC5233-3.3BM5
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR LDO
Manufacturer :
Micrel Inc.
Current - Quiescent (Iq) :
30µA
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 100mA
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Current - Supply (Max) :
2mA
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Current - Output :
100mA
Voltage - Input (Max) :
36V