MIC5219-3.6YMM-TR
Mfr.Part #
MIC5219-3.6YMM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 3.6V 500MA 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Mounting :
Surface Mount
Type :
Linear Voltage Regulator
Number of Functions :
1
Supplier Package :
MSOP
Dropout Voltage :
350mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage1-Min :
3.528 V
Current - Output :
500mA
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Voltage 1 :
3.6V
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Maximum Input Voltage :
12 V
PSRR :
75dB (120Hz)
Number of Pins :
8
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Voltage :
3.6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Product Status :
Active
Load Regulation :
0.5 %
Surface Mount :
yes
Package Shape :
Square
Screening Level :
Extended Industrial
Input Voltage Range :
2.5, 12 V
Width :
3mm
Base Part Number :
MIC5219
Seated Height-Max :
1.1 mm
Length :
3mm
Output Voltage1-Nom :
3.6 V
Voltage - Input (Max) :
12V
Pin Count :
8
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
MIC5219
Number of Regulators :
1
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Terminal Pitch :
0.65mm
Qualification Status :
Not Qualified
Output Configuration :
Positive
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Device Package :
8-MSOP
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Line Regulation :
0.05 %/V
Lead Free :
Lead Free
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 500mA
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Brand :
Mounting Type :
Output Voltage1-Max :
3.672 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminals :
Product :
LDO Voltage Regulators
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Current :
0.5 A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.6V
Series :
Polarity :
Positive
Number of Terminations :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Output Type :
FIXED
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Microchip
Function :
LDO
Terminal Finish :
MATTE TIN
Junction to Case :
30 °C/W
Voltage - Output (Max) :
Current - Quiescent (Iq) :
8μA
Mount :
RoHS :
Details
Product Type :
Output Current1-Max :
0.5 A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Outputs :
Terminal Position :
Dual
Input Voltage (Min) :
2.5V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Datasheets
MIC5219-3.6YMM-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5219-3.6YMM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Linear Voltage Regulator, Number of Pins:8, Base Part Number:MIC5219, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, MIC5219-3.6YMM-TR pinout, MIC5219-3.6YMM-TR datasheet PDF, MIC5219-3.6YMM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5219-3.6YMM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5219-3.6YMM-TR
Enable Fixed 0.65mm MIC5219 PMIC MIC5219 Series 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
MIC5219-3.6YMM-TR Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case is used. On the Voltage regulator IC, there are 8 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 500mA. As you can see, the regulator IC has a total of 8 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 8 pins may be available. For your information, part number MIC5219 is the basic part number for this voltage regulator IC. As you can see, this regulator IC represents a typical PMIC - Power Management ICs component. As far as the regulator type, it is a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type. The MIC5219 Series is a series of products made by D-Link.
MIC5219-3.6YMM-TR Features
350mV dropout voltage