MIC5219-3.3BM5-TR
Mfr.Part #
MIC5219-3.3BM5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Voltage - Input (Max) :
12V
Base Product Number :
MIC5219
Reach Compliance Code :
not_compliant
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Packing Method :
Tape and Reel
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Part Number :
MIC5219
Terminal Position :
Dual
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Number of Terminals :
5
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Adjustability :
FIXED
Output Voltage1-Max :
3.366 V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Series :
Package Shape :
RECTANGULAR
Subcategory :
Other Regulators
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Microchip Technology Inc
Seated Height-Max :
1.45 mm
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Output Current1-Max :
0.5 A
FIXED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 500mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.9 mm
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Dropout Voltage1-Nom :
0.35 V
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Input Voltage Absolute-Max :
20 V
Control Features :
Enable
Number of Outputs :
1
Current - Output :
500mA
Terminal Pitch :
0.95 mm
Surface Mount :
yes
Voltage Tolerance-Max :
2%
Width :
1.6 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Technology :
Bipolar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PSRR :
75dB (120Hz)
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C