MIC5219-3.1BM5TR
Mfr.Part #
MIC5219-3.1BM5TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR PEAK OUTPUT LDO
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Output Type :
FIXED
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 500mA
Base Product Number :
MIC5219
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Quiescent (Iq) :
8μA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.1V
Base Part Number :
MIC5219
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
PSRR :
75dB (120Hz)
Current - Output :
500mA
Voltage - Output (Max) :
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max) :
12V