MIC5219-3.1BM5
Mfr.Part #
MIC5219-3.1BM5
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR PEAK OUTPUT LDO
Manufacturer :
Micrel Inc.
Voltage - Input (Max) :
12V
Width :
1.6 mm
Series :
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.1V
Output Voltage1-Min :
3.038 V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Output Current1-Max :
0.5 A
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Package :
Bulk
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Voltage - Output (Max) :
Length :
2.9 mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Pitch :
0.95 mm
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Pin Count :
5
Output Configuration :
Positive
Number of Terminals :
5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Number of Regulators :
1
PSRR :
75dB (120Hz)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Current - Output :
500mA
Product Status :
Active
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Package Shape :
RECTANGULAR
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 500mA
Output Voltage1-Nom :
3.1 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Voltage1-Max :
3.162 V
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Seated Height-Max :
1.45 mm