MIC5209-1.8YU
Mfr.Part #
MIC5209-1.8YU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA TO263-5
Voltage Regulators - Linear
Package :
Tube
Series :
Output Current :
500 mA
Voltage - Input (Max) :
16V
Output Configuration :
Positive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Output Voltage1-Max :
2.55 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage - Output (Max) :
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 500mA
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Current - Supply (Max) :
25mA
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Output Voltage :
1.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Product Number :
MIC5209
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Length :
10.363 mm
Line Regulation :
0.009 %/V
Min Operating Temperature :
0°C
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Terminal Pitch :
1.7 mm
Terminal Form :
Gull wing
Product Status :
Active
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Output Current1-Max :
0.5 A
Supplier Device Package :
TO-263-5
Dropout Voltage :
350mV
Maximum Operating Temperature :
Qualification Status :
Not Qualified
Seated Height-Max :
4.902 mm
Output Type :
FIXED
Current - Quiescent (Iq) :
170μA
Type :
LOW NOISE
RoHS :
Details
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Polarity :
Positive
Width :
8.7755 mm
Number of Outputs :
1 Output
PSRR :
75dB (120Hz)
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Base Part Number :
MIC5209
Lead Free :
Lead Free
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
HTS Code :
Control Features :
Enable
Quiescent Current :
8 mA
Product :
Number of Terminals :
5
Terminal Position :
Single
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Brand :
Number of Pins :
6
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Current - Output :
500mA
Operating Temperature :
0°C~125°C
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage1-Min :
2.45 V
Load Regulation :
0.05 %
Number of Regulators :
1
Surface Mount :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Package Shape :
RECTANGULAR
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Microchip
Datasheets
MIC5209-1.8YU
Microchip Technology MIC5209-1.8YU
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5209-1.8YU] Overview
Designed to deliver a steady output voltage of 1.8V with a robust current handling capability of 500mA, the MIC5209-1.8YU epitomizes precision and efficiency in power management solutions. Its TO263-5 package ensures seamless integration into diverse electronic systems, offering unparalleled performance and stability.
MIC5209-1.8YU Features
  • Stable Output Voltage: Provides a reliable 1.8V output voltage for consistent performance.
  • High Current Handling: Capable of handling up to 500mA of current for powering various electronic components.