MIC5206-3.8YM5-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5206-3.8YM5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.8V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package Shape :
RECTANGULAR
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage :
165mV
Min Operating Temperature :
-40°C
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Reach Compliance Code :
Compliant
Base Product Number :
MIC5206
Terminal Form :
Gull wing
RoHS :
Details
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Brand :
HTS Code :
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.8V
Output Voltage1-Nom :
3.8 V
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Seated Height-Max :
1.45 mm
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Qualification Status :
Not Qualified
Microchip
Surface Mount :
yes
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Terminal Position :
Dual
Width :
1.6 mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Mounting Style :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Length :
2.9 mm
Number of Pins :
5
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Voltage1-Max :
3.876 V
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Output :
150mA
JESD-609 Code :
e4
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Functions :
1
Control Features :
Enable, Error Flag
PSRR :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Current1-Max :
0.15 A
Voltage - Input (Max) :
16V
Output Voltage1-Min :
3.724 V
Terminal Pitch :
0.95 mm
Current - Supply (Max) :
2.5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Current :
150 mA
Number of Terminals :
5
Max Operating Temperature :
125°C
Base Part Number :
MIC5206
Number of Regulators :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output (Max) :
Series :
Output Voltage :
3.8V
Datasheets
MIC5206-3.8YM5-TR
Microchip Technology MIC5206-3.8YM5-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5206-3.8YM5-TR] Overview
Engineered with precision and reliability in mind, the MIC5206-3.8YM5-TR excels in providing a stable output voltage of 3.8V with a maximum output current of 150mA. Its compact SOT235 package ensures easy integration into various electronic designs, making it an ideal choice for applications where space is at a premium.
[MIC5206-3.8YM5-TR] Features
  • Output Voltage: 3.8V
  • Output Current: 150mA