MIC5206-3.6BM5
Mfr.Part #
MIC5206-3.6BM5
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR LDO
Manufacturer :
Micrel Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.6V
PSRR :
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
MIC5206
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.95 mm
Output Voltage1-Min :
3.528 V
Length :
2.9 mm
Control Features :
Enable, Error Flag
Output Configuration :
Positive
Output Current1-Max :
0.15 A
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Terminal Position :
Dual
1
Pin Count :
5
Surface Mount :
yes
Current - Output :
150mA
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
FIXED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Input (Max) :
16V
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage1-Max :
3.672 V
Number of Functions :
1
HTS Code :
Number of Terminals :
5
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Width :
1.6 mm
Seated Height-Max :
1.45 mm
JESD-609 Code :
e0
Output Voltage1-Nom :
3.6 V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C