MIC5206-3.3BM5
Mfr.Part #
MIC5206-3.3BM5
Manufacturer
Micrel Inc.
Description
IC REG LINEAR LDO
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package Shape :
RECTANGULAR
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
SC-74A, SOT-753
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Base Part Number :
MIC5206
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Qualification Status :
Not Qualified
PSRR :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Microchip Technology Inc
Current - Output :
150mA
Width :
1.6 mm
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Output (Max) :
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Number of Terminals :
5
Control Features :
Enable, Error Flag
Base Product Number :
MIC5206
Number of Functions :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
5
Terminal Pitch :
0.95 mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.9 mm
Output Voltage1-Max :
3.366 V
Output Configuration :
Positive
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA
Terminal Position :
Dual
Seated Height-Max :
1.45 mm
Output Current1-Max :
0.15 A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
SOT-23-5
Terminal Form :
Gull wing
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V