MIC5203-2.8BM4 TR
Mfr.Part #
MIC5203-2.8BM4 TR
Package / Case
TO-253-4
Description
IC REG LINEAR 2.8V 80MA SOT143
Package / Case :
TO-253-4
Dropout Voltage :
300mV
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Output :
2.8V
Current - Output :
80mA
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Regulators :
1
Number of Pins :
4
Datasheets
MIC5203-2.8BM4 TR
Microchip Technology MIC5203-2.8BM4 TR
PMIC TO-253-4
MIC5203-2.8BM4TR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-253-4 case is used for packaging. The electronic part implements 1 regulators in total. As far as its current output is concerned, it stands at 80mA. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 4 pins are on the chip. The temperature should be below 125°C when you use the IC voltage regulator. There is no operating temperature below -40°C for the chip. In general, this IC voltage regulator is able to output 2.8V volts on a system basis.
MIC5203-2.8BM4TR Features
300mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C