MIC5203-2.6YM4-TR
Mfr.Part #
MIC5203-2.6YM4-TR
Package / Case
TO-253-4, TO-253AA
Description
IC REG LINEAR 2.6V 80MA SOT143
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Base Part Number :
MIC5203
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
JESD-609 Code :
e4
Brand :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Base Product Number :
MIC5203
Number of Regulators :
1
Output Current :
3 A
Current - Output :
80mA
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 80mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Voltage1-Nom :
2.6 V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Category :
LDO Voltage Regulators
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Width :
1.3 mm
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-40°C
Output Voltage1-Max :
2.704 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Microchip
Current - Supply (Max) :
3mA
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Input (Max) :
16V
Product Status :
Active
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
4
Mounting Style :
SMD/SMT
Seated Height-Max :
1.12 mm
Max Operating Temperature :
125°C
Output Current1-Max :
0.08 A
Dropout Voltage :
300mV
Number of Terminals :
4
Current - Quiescent (Iq) :
750µA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
PSRR :
Package / Case :
TO-253-4, TO-253AA
Control Features :
Enable
RoHS :
Details
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage1-Min :
2.496 V
Product Type :
LDO Voltage Regulators
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.86 mm
Supplier Device Package :
SOT-143
Output Voltage :
2.6V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Datasheets
MIC5203-2.6YM4-TR
Microchip Technology MIC5203-2.6YM4-TR
Enable Fixed MIC5203 PMIC -- Series TO-253-4, TO-253AA
MIC5203-2.6YM4-TR Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-253-4, TO-253AA case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 80mA from this regulator IC. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 4 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is MIC5203. In this case, we have a typical PMIC - Power Management ICs component. There is one type of regulator for this device, which is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. This IC regulator is a part of the -- Series of devices. You should use the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is not possible to operate the chip below -40°C operating temperature.
MIC5203-2.6YM4-TR Features
300mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C