MIC39151-2.5WU-TR
Mfr.Part #
MIC39151-2.5WU-TR
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-5
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage :
375mV
Mounting Style :
SMD/SMT
Seated Height-Max :
4.902 mm
Product Status :
Active
Base Product Number :
MIC39151
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Adjustability :
FIXED
HTS Code :
Voltage Tolerance-Max :
2%
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
2.5V
Output Voltage1-Max :
2.55 V
Output Current :
1.5 A
Input Voltage Absolute-Max :
20 V
Lead Free :
Lead Free
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Max Input Voltage :
16V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Quiescent Current :
20mA
Technology :
Bipolar
Package Shape :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Width :
8.7755 mm
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1.5A
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supplier Device Package :
TO-263-5
Package / Case :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Control Features :
Enable
Voltage - Output (Max) :
Series :
Brand :
Voltage - Input (Max) :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Output Current :
1.5A
PSRR :
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Length :
10.363 mm
Min Output Voltage :
2.5V
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
FIXED
Min Input Voltage :
2.25V
Number of Regulators :
1
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Microchip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Output Current1-Max :
1.5 A
Terminal Pitch :
1.7 mm
Max Operating Temperature :
125°C
Polarity :
Positive
Number of Functions :
1
Packing Method :
TR
Current - Output :
1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Base Part Number :
MIC39151-2.5
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Output Configuration :
Positive
Number of Outputs :
1 Output
Number of Terminals :
5
Terminal Form :
Gull wing
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dropout Voltage1-Nom :
0.375 V
Output Voltage1-Min :
2.45 V
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Datasheets
MIC39151-2.5WU-TR
Microchip Technology MIC39151-2.5WU-TR
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC39151-2.5WU-TR Overview
The Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC39151-2.5WU-TR is a high-performance linear voltage regulator designed for superior power management in a variety of applications. This regulator offers a stable 2.5V output voltage with a robust 1.5A current capacity, housed in a durable TO263-5 package. Engineered by Microchip Technology, a leader in semiconductor innovation, this component is tailored for systems requiring reliable and consistent voltage regulation, ensuring optimal performance and efficiency in demanding environments.