MIC39151-2.5BU TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC39151-2.5BU TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Input Voltage Absolute-Max :
20 V
Microchip Technology Inc
Seated Height-Max :
4.902 mm
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Number of Functions :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1.5A
Output Configuration :
Positive
Output Current1-Max :
1.5 A
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
8.7755 mm
HTS Code :
Length :
10.363 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Outputs :
1
Package Shape :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Voltage1-Min :
2.45 V
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Number of Terminals :
5
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage1-Max :
2.55 V
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Series :
Terminal Pitch :
1.7 mm
Subcategory :
Other Regulators
Product Status :
Obsolete
Adjustability :
FIXED
Base Part Number :
MIC39151-2.5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Package / Case :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Technology :
Bipolar
Supplier Device Package :
TO-263-5
Terminal Position :
Single
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Current - Output :
1.5A
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
4
Voltage - Input (Max) :
16V
PSRR :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Base Product Number :
MIC39151-2.5
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Output (Max) :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Control Features :
Enable
Voltage Tolerance-Max :
2%
Dropout Voltage1-Nom :
0.375 V
Number of Regulators :
Output Type :
FIXED
Datasheets
MIC39151-2.5BU TR
Microchip Technology MIC39151-2.5BU TR
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC39151-2.5BU TR Overview
Introducing the MIC39151-2.5BU TR from Microchip Technology, a cutting-edge linear voltage regulator designed to meet the demanding requirements of modern electronic systems. With its exceptional performance and reliability, this IC is engineered to deliver a stable output voltage of 2.5V with a maximum current rating of 1.5A, making it an ideal choice for a wide range of industrial and commercial applications.
MIC39151-2.5BU TR Features
  • Output Voltage: 2.5V
  • Maximum Output Current: 1.5A
  • Input Voltage Range: Up to 20V
  • Low Dropout Voltage: 300mV (Typical)
  • Excellent Line and Load Regulation
  • Thermal Shutdown and Current Limit Protection
  • TO263-5 Package for Enhanced Thermal Performance
  • Wide Operating Temperature Range: -40°C to 125°C