MIC39150-2.5BU TR
Mfr.Part #
MIC39150-2.5BU TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-3
Voltage Regulators - Linear
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1.5A
Product Status :
Obsolete
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Configuration :
Positive
Package / Case :
Series :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Product Number :
MIC39150-2.5
Voltage - Output (Max) :
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
1
PSRR :
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
MIC39150-2.5
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage - Input (Max) :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
TO-263-3
Control Features :
Current - Output :
1.5A
Datasheets
MIC39150-2.5BU TR
Microchip Technology MIC39150-2.5BU TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC39150-2.5BU TR] Overview
Introducing the MIC39150-2.5BU TR, an exceptional linear voltage regulator meticulously engineered by Microchip Technology to deliver unparalleled performance and reliability. This IC regulator boasts a stable output voltage of 2.5V with a robust current capacity of 1.5A, housed in a TO2633 package, ensuring seamless integration into your circuit designs.
[MIC39150-2.5BU TR] Features
  • Stable output voltage of 2.5V
  • High current capacity of 1.5A