MIC39150-1.8WU
Mfr.Part #
MIC39150-1.8WU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO263-3
Stock
2
In Stock :
2
Voltage Regulators - Linear
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Output Voltage1-Min :
1.764 V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Reference Voltage :
1.24 V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
PSRR :
Load Regulation :
1 %
Junction to Case :
2 °C/W
Radiation Hardening :
No
Max Input Voltage :
16V
Base Part Number :
MIC39150-1.8
Max Output Current :
1.5A
Base Product Number :
MIC39150
RoHS :
Details
Packaging :
Tube
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Voltage - Output (Max) :
Adjustability :
FIXED
Current - Output :
1.5A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package Shape :
RECTANGULAR
Seated Height-Max :
4.902 mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
HTS Code :
Microchip
Input Voltage Absolute-Max :
20 V
Number of Terminals :
3
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1.5A
Number of Outputs :
1
Mounting :
Surface Mount
Supplier Package :
TO-263
Series :
Package :
Tube
Number of Functions :
Mounting Style :
SMD/SMT
Current Rating :
1.5A
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage1-Max :
1.836 V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Polarity :
Positive
Output Current1-Max :
1.5 A
Output Voltage :
1.8V
Maximum Input Voltage :
16 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Control Features :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Terminal Form :
Gull wing
Screening Level :
Extended Industrial
Width :
9.17mm
Input Voltage Range :
2.25, 16 V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Output Type :
FIXED
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Input (Max) :
16V
Terminal Position :
Single
Height :
4.6mm
Number of Pins :
3
Technology :
Bipolar
Min Output Voltage :
1.8V
Min Input Voltage :
2.25V
Line Regulation :
0.5 %
Supplier Device Package :
TO-263-3
yes
Dropout Voltage1-Nom :
0.375 V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Quiescent Current :
20mA
Output Configuration :
Positive
Accuracy :
1 %
Output Current :
1.5 A
Product Status :
Active
MSL :
Mount :
Function :
LDO
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Qualification Status :
Not Qualified
Dropout Voltage :
500mV
Pin Count :
Packing Method :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Length :
10.67mm
Nominal Output Voltage :
1.8V
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Pitch :
2.54 mm
Number of Regulators :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Minimum Operating Temperature :
Datasheets
MIC39150-1.8WU
Microchip Technology MIC39150-1.8WU
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC39150-1.8WU Overview
The Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC39150-1.8WU is a high-performance, low-dropout linear voltage regulator designed to deliver a fixed output of 1.8V with a capability to handle up to 1.5A of load current. This regulator is optimized for high accuracy, minimal noise, and low power dissipation, making it an ideal solution for stabilizing voltage in critical applications. Housed in a TO-263-3 package, the MIC39150-1.8WU offers robust thermal performance and high reliability, suitable for a wide range of industrial and commercial environments.
MIC39150-1.8WU Features
The MIC39150-1.8WU linear voltage regulator from Microchip Technology incorporates several advanced features including thermal overload protection, short-circuit protection, and dropout voltage as low as 1.2V at full load. Its high efficiency and fast transient response make it perfect for applications requiring a stable and clean power supply. Additionally, the device's low dropout performance ensures efficient operation even with lower input voltages, optimizing system power.