MIC39100-1.65BU-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC39100-1.65BU-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.65V 1A TO263-3
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Supplier Device Package :
TO-263-3
Output Configuration :
Positive
Voltage Dropout (Max) :
0.63V @ 1A
Base Product Number :
MIC39100-1.65
Output Type :
FIXED
Voltage - Output (Max) :
Series :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Current - Output :
1A
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.65V
Control Features :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Input (Max) :
16V
Package / Case :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Part Number :
MIC39100-1.65
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
PSRR :
Microchip Technology MIC39100-1.65BU-TR
-- Fixed MIC39100-1.65 PMIC -- Series TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
MIC39100-1.65BU-TR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 1A. For your information, this regulator's basic part number is MIC39100-1.65. Among the -- Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.