MIC37501-3.3BR TR
Mfr.Part #
MIC37501-3.3BR TR
Package / Case
SPak-7 (7 leads + Tab)
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A SPAK-7
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
PSRR :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Base Product Number :
MIC37501-3.3
Product Status :
Obsolete
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
MIC37501-3.3
Series :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Supplier Device Package :
S-PAK-7
Package / Case :
SPak-7 (7 leads + Tab)
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Output :
5A
Voltage - Input (Max) :
6V
Datasheets
MIC37501-3.3BR TR
Microchip Technology MIC37501-3.3BR TR
Enable Fixed MIC37501-3.3 PMIC -- Series SPak-7 (7 leads + Tab)
MIC37501-3.3BR TR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A SPak-7 (7 leads + Tab) case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 5A. For your information, this regulator's basic part number is MIC37501-3.3. Among the -- Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.