MIC37300-1.65WR
Mfr.Part #
MIC37300-1.65WR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.65V 3A SPAK-3
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage1-Min :
1.617 V
Output Voltage1-Max :
1.683 V
Maximum Input Voltage :
6 V
Series :
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Base Product Number :
MIC37300
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Max) :
6V
Width :
8 mm
Input Voltage Range :
2.25, 6 V
Packaging :
Tube
PSRR :
Max Operating Temperature :
125°C
Product Category :
LDO Voltage Regulators
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Screening Level :
Extended Industrial
Factory Lead Time :
10 Weeks
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
3A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.65V
Output Voltage1-Nom :
1.65 V
Package / Case :
Spak-3 (3 Leads + Tab)
HTS Code :
Brand :
Reference Voltage :
1.252 V
Microchip
Number of Outputs :
1
Polarity :
Positive
Output Current :
3 A
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
2.54 mm
RoHS :
Details
Terminal Position :
Single
Output Voltage :
1.65V
Base Part Number :
MIC37300-1.65
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Terminals :
3
Load Regulation :
1 %
Output Current1-Max :
3 A
Control Features :
Number of Regulators :
Voltage - Output (Max) :
Line Regulation :
0.5 %
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage1-Max :
0.55 V
Number of Functions :
Qualification Status :
Not Qualified
Supplier Device Package :
S-PAK-3
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Supplier Package :
S-PAK
Mount :
Surface Mount
Seated Height-Max :
2.16 mm
Length :
9.395 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package Shape :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Status :
Active
Voltage Dropout (Max) :
yes
Number of Pins :
3
Mounting :
Min Operating Temperature :
-40°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Datasheets
MIC37300-1.65WR
Microchip Technology MIC37300-1.65WR
-- Fixed 2.54 mm MIC37300-1.65 PMIC -- Series 3 Spak-3 (3 Leads + Tab)
MIC37300-1.65WR Overview
In a Tube case, the IC voltage regulator is delivered. A Spak-3 (3 Leads + Tab) case contains the Liner IC. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 3A. There are 3 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. A 3-pin is present on the chip. It is MIC37300-1.65 for this voltage regulator IC, just for your information. I would describe this component as a typical PMIC - Power Management ICs component. In this case, the regulator type is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR, which corresponds to this voltage regulator IC. In fact, it is voltage regulator IC of the -- Series of cameras. When the temperature is below 125°C, you are advised to use the voltage regulator IC. The chip's operating temperature cannot be lowered below -40°C.
MIC37300-1.65WR Features
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C