MIC37150-1.8WR
Mfr.Part #
MIC37150-1.8WR
Package / Case
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SPAK-3
Output Current1-Max :
1.5 A
Seated Height-Max :
2.16 mm
Length :
9.395 mm
Supplier Device Package :
S-PAK-3
Reference Voltage :
1.24 V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Voltage1-Max :
1.836 V
Active
Supplier Package :
S-PAK
Min Operating Temperature :
-40°C
Junction to Case :
2 °C/W
Load Regulation :
1 %
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Voltage :
1.8V
Voltage - Input (Max) :
6V
HTS Code :
Terminal Position :
Single
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Voltage - Output (Max) :
Max Operating Temperature :
125°C
Quiescent Current :
17 mA
Pin Count :
3
Current - Output :
1.5A
Dropout Voltage :
500 mV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Output Current :
1.5 A
Output Type :
FIXED
Function :
LDO
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Qualification Status :
Not Qualified
Type :
Low Voltage uCap
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
Output Voltage1-Min :
1.764 V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1.5A
Line Regulation :
0.5 %
Lead Free :
Lead Free
Product :
Package / Case :
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
1
Tolerance :
1 %
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminals :
3
Package :
Bulk
Number of Functions :
Terminal Pitch :
2.54 mm
Number of Regulators :
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Width :
8 mm
Input Voltage Range :
2.25, 6 V
Base Part Number :
MIC37150-1.8
Brand :
Series :
Maximum Input Voltage :
6 V
JESD-609 Code :
e3
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Mounting :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Base Product Number :
MIC37150
Number of Pins :
Screening Level :
Extended Industrial
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
MIC37150-1.8WR
Microchip Technology MIC37150-1.8WR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37150-1.8WR] Overview
Introducing the MIC37150-1.8WR from Microchip Technology, a cutting-edge linear voltage regulator designed to meet the demands of modern electronic systems. With a voltage output of 1.8V and a maximum output current of 1.5A, this integrated circuit (IC) delivers unparalleled performance and reliability.
MIC37150-1.8WR Features
  • Output Voltage: 1.8V
  • Output Current: 1.5A