MIC37150-1.5WR
Mfr.Part #
MIC37150-1.5WR
Package / Case
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A SPAK-3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage - Input (Max) :
6V
1
Line Regulation :
0.5 %
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Dropout Voltage :
500 mV
Tube
Max Output Current :
1.5A
Series :
Function :
LDO
Max Input Voltage :
6V
Max Operating Temperature :
125°C
Microchip
Screening Level :
Extended Industrial
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Output Voltage1-Min :
1.47 V
Quiescent Current :
17 mA
Junction to Case :
2 °C/W
Mounting :
Surface Mount
Seated Height-Max :
2.16 mm
Product :
LDO Voltage Regulators
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Reference Voltage :
1.24 V
Output Current1-Max :
1.5 A
Output Voltage :
1.5V
Brand :
Output Current :
1.5 A
Output Voltage1-Nom :
1.5 V
Tolerance :
1 %
Number of Pins :
3
Number of Terminals :
3
Control Features :
Width :
8 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Min Input Voltage :
2.25V
Output Voltage Accuracy :
1 %
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Maximum Input Voltage :
6 V
Package / Case :
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Current - Output :
1.5A
Base Part Number :
MIC37150-1.5
Supplier Device Package :
S-PAK-3
Supplier Package :
S-PAK
Output Voltage1-Max :
1.53 V
Voltage Dropout (Max) :
Min Output Voltage :
1.5V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Output Type :
FIXED
Pin Count :
Length :
9.395 mm
Type :
Low Voltage uCap
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Polarity :
Positive
Input Voltage Range :
2.25, 6 V
Terminal Position :
Single
Min Operating Temperature :
-40°C
Load Regulation :
1 %
Mount :
Terminal Pitch :
2.54 mm
Base Product Number :
MIC37150
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V